Dnia 21 maja 2012 roku w RZGW Gdańsk miało miejsce spotkanie ekspertów z Holandii i Polski „Polish-Duch Dialogues” - „Warszaty Polsko - Holenderskie”, czyli wymiana doświadczeń ekspertów z Polski i Holandii w zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym.
Około 50 osób z instytucji i firm związanych z zarządzaniem ryzykiem powodzi omawiało problemy i możliwe rozwiązania możliwe do zastosowania w ochronie przed powodzią Żuław. Spotkanie miało formę warsztatów, gdzie eksperci podzieleni na grupy, omawiali zagadnienia tematyczne związane z zarządzaniem, planowaniem strategicznym oraz procedurami przetargowymi.
W warsztatach wzięli udział przedstawiciele: Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej - Oddział Morski w Gdynii, Gdańskich Melioracji, Politechniki Gdańskiej, Żuławskiego Ośrodka Badawczego ITP w Elblągu, Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Wojewóztwa Pomorskiego, Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu, Urzędu Morskiego w Gdyni, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Instutucji stowarzyszonych w Holenderskim „Partnerstwie dla Wody”, Holenderskiego programu rządowego „Przestrzeń dla rzeki” oraz Ambasady Królestwa Niderlandów.
Porównując sposób zarządzania ryzykiem powodziowym i finansowania go w obu krajach, każda z grup, w ramach omawianego tematu, wyłoniła najważniejsze problemy i przedstawiła propozycję sposobu ich rozwiązania. Wskazano na słuszność rozwiązania holenderskiego, gdzie obowiązują opłaty za ochronę przed powodzią i są one zróżnicowane w zależności od poziomu zagrożenia na danym terenie. Płacąc odpowiedni podatek, każdy obywatel ma świadomość, ile go kosztuje ochrona przed powodzią i na jakie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi dany obszar jest zabezpieczany.
Zarówno w Polsce jak i w Holandii trudnością w zarządzaniu jest rozproszenie kompetencji pomiędzy kilka podmiotów. Rekomendowanym rozwiązaniem jest zintegrowane zarządzanie zasobami wodnymi za pomocą planów gospodarowania wodami, które będą powiązane z planami zarządzania ryzykiem powodzi.
Wskazano także na bardzo istotną rolę właściwego zagospodarowania przestrzennego, minimalizującego ryzyko powodziowe i niezbędne działania informacyjno- edukacyjne w tym zakresie. Zarówno w Holandii jak i w Polsce mamy do czynienia z ogromną presją społeczno-gospodarczą na zabudowywanie coraz to nowych obszarów. Często zdarza się, że do czasu wystąpienia powodzi, która pociąga za sobą duże straty w mieniu i czasami tragedie ludzkie, zagrożenie lekceważy się, wprowadzając niewłaściwe zagospodarowanie na tereny zagrożone. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest uświadomienie zagrożenia tam, gdzie ono rzeczywiście występuje oraz odpowiednie uregulowania prawne zapobiegające nieszczęśliwym decyzjom.