W dniu 05.03.2012r. w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Słupsk, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Urzędu Miasta Słupska.
Tematem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie planowanej wycinki drzew i krzewów na rzece Słupii. Na spotkanie nie przybyli, pomimo zaproszenia, przedstawiciele gminy Słupsk i gminy Ustka, przysyłając jednak pisma potwierdzające wcześniejsze uzgodnienie zakresu planowanych prac.
Było to drugie spotkanie dotyczące planowanej wycinki, gdyż pierwsze z udziałem przedstawicieli PZW, UG Ustka, UG Słupsk, i RZGW odbyło się w dniu 14.02.2012r. w Słupsku, podczas którego uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele ww. instytucji nie wnieśli zastrzeżeń do planowanych robót, podpisując protokół uzgodnienia.
Na wstępie dyrektor RZGW Gdańsk, pani Halina Czarnecka omówiła zagadnienia dotyczące zadań Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który jako administrator rzeki Słupi w swoich statutowych zadaniach ma obowiązek utrzymywanie rzek, w tym zapewnienie swobodnego spływu wód powodziowych i lodów, by nie stwarzały zagrożenia powodziowego.
Prowadzone przez nas w ostatnich latach prace, mają charakter prac utrzymaniowych, nie wykonujemy prac regulacyjnych, polegających na kształtowaniu przekroju poprzecznego i podłużnego oraz układu poziomego rzeki, zmieniających bieg rzeki. W ramach prac utrzymaniowych wykonujemy między innymi prace polegające na wykaszaniu roślinności z dna i skarp rzek, bujnie rozwijającej się w okresie wegetacyjnym, zawężającej przekrój koryta rzeki i uniemożliwiającej naturalny spływ wód, skutkiem czego, w latach o wyższych opadach lub przy wystąpieniu opadów nawalnych, występuje zalewanie i podtapianie terenów nadrzecznych. Inną formą prac utrzymaniowych, których efektem jest poprawa drożności rzeki, jest wycinka i usuwanie krzewów oraz drzew znajdujących się w korycie rzeki tworzących lokalne zatory.
Analizując sytuację i notowane w ostatnich kilku latach podtopienia terenów przyległych na rzece Słupii, RZGW Gdańsk podjął starania dla obniżenia rzędnych lustra wód powodziowych rzeki. Jedną z przyczyn stopniowego podwyższania się poziomu wód na tej rzece jest rozwój roślinności, a przede wszystkim drzewa zwalone do koryta rzeki oraz przechylone – rosnące na brzegu, grożące wywróceniem się do koryta. Cenne, z punktu widzenia przyrodniczego zadrzewienia i zakrzaczenia są jedną z głównych przyczyn zagrożeń erozyjnych i utrudnień w przepływie wód zwiększających zagrożenie powodziowe, a więc kompromis w tej sprawie jest pilną koniecznością.
Na spotkaniu przedstawiono i omówiono szczegółową dokumentację fotograficzną miejsc planowanych wycinek. Poniżej zamieszczono przykładowe zdjęcia drzew planowanych do wycinki.
Wodnica Bydlino Włynówko
W trakcie spotkania przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska potwierdził, że RZGW Gdańsk posiada stosowne uzgodnienia i pozwolenia dotyczące planowanej wycinki, i że przedstawiony zakres wycinki nie będzie miał wpływu na siedliska priorytetowe.
Przedstawiciele Urzędu Miasta Słupsk potwierdzili po raz kolejny, że miastu zależy na prowadzeniu prac, które obniżą zagrożenie powodziowe miasta.
Zabrał również głos przedstawiciel PZW Słupsk, który przekazał w formie pisemnej swoje stanowisko. Przedstawił zdjęcia z robót wykonywanych przez RZGW w latach 2003-2005, w trakcie których nieznani sprawcy dokonali dodatkowej wycinki. Zaprezentowano również zdjęcia z okolic Bydlina, gdzie właściciel terenów przyległych do rzeki postawił mur utrudniający do niej dostęp, jako przykład niewłaściwych działań.
Dalsze informacje w sprawie wycinki drzew i krzewów na rzece Słupi
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku udzielił odpowiedzi Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu, Koło Miejskie w Ustce, przedstawiając swoje stanowisko dotyczące wycinki drzew i zakrzaczeń rosnących w korycie rzeki Słupi na terenie gmin Słupsk i Ustka.
>więcej