RZGW w Gdańsku w nie wykonuje opracowań danych z systemu informacyjnego gospodarowania wodami (SIGW), ale udostępnia dane zgodnie z ustawą Prawo Wodne w zawartości takiej, jaka jest dostępna do wglądu.
Podobnie, RZGW w Gdańsku nie wykonuje opracowań na podstawie posiadanych danych o środowisku, ale udostępnia je zgodnie z ustawą „o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko” (Dz. U. 2016r. Poz. 989 ze zm) (OOŚ).
Należy zwrócić uwagę, że zwracanie się o dane SIGW i/lub o środowisku w trybie dostępu do informacji publicznej skutkuje udostępnieniem w trybie odpowiednio ustaw PW i/lub OOŚ, ponieważ ustawa o dostępie do informacji publicznej (IP) nie narusza innych ustaw (Dz.U. 2016 poz. 1764 art. 1 ust. 2) .
Selekcjonowanie informacji jest możliwe. Wykonanie selekcjonowania musi jednak być uzgadniane w każdym przypadku. Przyczyną są możliwości techniczne RZGW w Gdańsku oraz dokładność lokalizacyjna danych SIGW.
Z tego względu, że wniosek musi dotyczyć bezpośrednio udostępnianej informacji, wnioskodawcy będą proszeni po uzgodnieniu zakresu informacji o złożenie właściwego, końcowego wniosku – oczywiście tylko wtedy, kiedy wniosek przestanie w swej treści wskazywać na udostępnioną informację.
Udostępniane numeryczne dane przestrzenne w formie elektronicznej w formacie SHP (ESRI Shape) lub GML można przeglądać za pomocą bezpłatnego oprogramowania. Więcej na ten temat»
Za przygotowanie i udostępnianie danych z SIGW wystawiane są księgowe noty obciążeniowe, do każdego wniosku oddzielnie. Do jednego wniosku mogą być wystawione niekiedy dwie noty.
RZGW w Gdąńsku przekazuje dane po stwierdzeniu wpływu na odpowiednim koncie wymienionym na każdej nocie.
Wnioskując o udostępnienie informacji z SIGW lub informacji o środowisku należy podać dane niezbędne do wystawienia noty (nazwisko lub nazwa wnioskodawcy, adres) oraz numer NIP, o ile wnioskodawca go posiada. Do wystawienia noty księgowej zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest wymagana zgoda wnioskodawcy na wystawienie takiej noty bez jego podpisu.
Część podmiotów, w szczeólności wykonujących zadania publiczne (art. 330 ust. 5, art. 333 ust 6 PW) - może być zwolniona z ww. opłat, zgodnie z PW. W wypadku podmiotów wykonujących zadania publiczne winny one zwracać się w trybie, określonym przez Dz.U 2018 r poz. 29.
RZGW w Gdańsku, przy użyciu posiadanego narzędzia – geoportalu GeoSMoRP, wystawia sukcesywnie na ww. portalu wprowadzane do SIGW dane umożliwiając do nich wgląd według ustawy Prawo Wodne art. 155 ust. 2.
Poprzez GeoSMoRP przeglądać można m.in. lokalizację obiektów wg Jednolitych Części Wód, stref ochronnych ujęć wód w połączeniu z podkładem działek katastralnych czy obrazem terenu (ortofotomapą), pomiarem wysokości, powierzchni i odległości, a także możliwością wyszukiwania działek. GeoSMoRP ma typową, intuicyjną konstrukcję portalu mapowego. Jest uzupełniany o zawartości zmieniane tylko okresowo oraz elementy aktualizowane automatycznie, podłączone techniką widoków z baz SIGW. Podłączone dane SIGW uzupełniane są codziennie i zmiany te z tą samą częstotliwością widoczne są w GeoSMoRP .