Zgodnie z art. 120 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (tekst jednolity Dz.U. 2018 r. poz. 2268), w celu zapewnienia odpowiedniej jakości wody ujmowanej do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia oraz zaopatrzenia zakładów wymagających wody wysokiej jakości, a także ze względu na ochronę zasobów wodnych, mogą być ustanawiane obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych.
Na obszarach tych obowiązują zakazy, nakazy oraz ograniczenia w zakresie użytkowania gruntów lub korzystania z wody w celu ochrony zasobów wód podziemnych lub powierzchniowych przed degradacją określone w art. 140 Prawo wodne.
Obszary te, zgodnie z art. 141 ustawy Prawo wodne, ustanawia Wojewoda, w drodze aktu prawa miejscowego, na wniosek Wód Polskich.
W aktualnym Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły (Dz. U. 2016 r., poz. 1911) wskazano działania związane z ustanowieniem obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych dla:
wód podziemnych
∙ Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 110 - Pradolina Kaszuby i rzeka Reda
∙ Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 112 - Zbiornik Żuławy Gdańskie
Potrzeba ustanowienia obszarów ochronnych dla tych GZWP wynika z oceny oraz modelowania warunków hydrogeologicznych wykonanych w ramach Dodatków do Dokumentacji hydrogeologicznych Głównych Zbiorników Wód Podziemnych w związku z ustanawianiem ich obszarów ochronnych.
Dotychczas, na zlecenie Dyrektora RZGW w Gdańsku, wykonano opracowania zwierające oszacowanie kosztów ustanowienia obszarów ochronnych GZWP nr 110 i nr 112, w których przeanalizowano i oszacowano koszty wprowadzenia poszczególnych zakazów, nakazów i ograniczeń zaproponowanych w Dodatkach do Dokumentacji hydrogeologicznych. Obecnie Dyrektor RZGW w Gdańsku opracowuje wnioski w sprawie ustanowienia obszarów ochronnych GZWP nr 110 i nr 112, korzystając przy tym m.in. z zapisów Dodatków do Dokumentacji hydrogeologicznych oraz wyników opracowań dotyczących oszacowania kosztów ustanowienia ww. obszarów ochronnych.
Termin wydania aktów prawa miejscowego przez Wojewodę, w sprawie ustanowienia obszarów ochronnych dla powyższych GZWP, w aktualnym Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły wyznaczono na IV kwartał 2021 r.
wód powierzchniowych
∙ Jeziora Przywidzkiego Dużego
∙ Jeziora Skarlińskiego
W Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły stan tych jezior, na podstawie prowadzonych badań monitoringowych, oceniono jako umiarkowany, uznano je także za zagrożone nieosiągnięciem celów środowiskowych i wskazano zastosowanie odstępstwa czasowego wynikającego z art. 4 ust. 4 Ramowej Dyrektywy Wodnej, tj. przesunięcie terminu osiągnięcia celów środowiskowych.
Dla jezior tych przeprowadzono szczegółową analizę zlewni, w tym inwentaryzację istniejącego sposobu zagospodarowania, zapisów dokumentów planistycznych oraz identyfikację głównych zagrożeń w zlewni jeziora. Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono brak konieczności ustanawiania obszaru ochronnego.
Termin wykonania powyższych dokumentacji w aktualizacji Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły określono na IV kwartał 2018r.