Tytuł Zadania
„Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław do roku 2030 – etap II”
Przedmiot Zadania
- Opracowanie publikacji pn.: „Program „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław do roku 2030”. Plan działań dla etapu II (2014-2020)”, w tym Syntetyczny opis „Programu Żuławskiego – 2030” oraz wytypowanie zadań dla II Etapu (2014-2020) „Programu Żuławskiego – 2030”.
- Opracowanie Broszury informacyjnej stanowiącej podsumowanie „Programu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław do roku 2030”. Plan działań dla etapu II (2014-2020)”.
- Opracowanie graficzne, przygotowanie do druku i wydruk publikacji w języku polskim oraz broszury informacyjnej w języku polskim i angielskim, o których mowa w punkcie 1 i 2.
Cel Zadania
W roku 2010 został przyjęty Program „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)”, którego nadrzędnym celem jest:
„Zwiększenie skuteczności ochrony przeciwpowodziowej stymulującej wzrost potencjału dla zrównoważonego rozwoju Żuław”.
Ze względu na charakter obszaru Żuław Wiślanych, którego istnienie zależne jest od utrzymywanej infrastruktury przeciwpowodziowej, chroniącej przed zalaniem teren depresyjny lub położony na wysokościach bliskich poziomowi morza, realizacja celu nadrzędnego w zakresie zwiększenia skuteczności ochrony przeciwpowodziowej, jest podstawowym i bezwarunkowym działaniem służb gospodarki wodnej.
W oparciu o ww. „Program Żuławski – 2030” od 2010 roku realizowane są zadania z zakresu ochrony przeciwpowodziowej przez 6 beneficjentów, na kwotę ok 550 mln zł. W 2015 roku nastąpi zakończenie I etapu zadań dofinansowanych ze środków UE objętych perspektywą finansową 2007-2013.
W związku z tym, mając opracowany „Program Żuławski – 2030”, zdefiniowane w nim problemy i priorytety stwierdzono konieczność stworzenia kontynuacji programu strategicznego, jakim jest „Program Żuławski – 2030”. Efektem tej kontynuacji jest ramowy plan działań wraz z wynikającym z niego zbiorem zadań dla II Etapu „Programu Żuławskiego – 2030” dostosowujących infrastrukturę powodziową Żuław do zagrożeń powodziowych, w tym zmian klimatu i będących jednocześnie rekomendacją do planu zarządzania ryzykiem powodziowym dla regionu wodnego Dolnej Wisły.
Efekt rzeczowy Zadania
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku informuje, że po zrealizowaniu przedmiotowego Zadania stwierdzono osiągnięcie planowanego efektu rzeczowego:
- Publikacja pn.: „Program „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław do roku 2030”. Plan działań dla etapu II (2014-2020)” – ilość 300 sztuk.
-
Broszura informacyjna stanowiąca podsumowanie „Programu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław do roku 2030”. Plan działań dla etapu II (2014-2020)” – ilość 500 sztuk.
Efekt ekologiczny Zadania
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku informuje, że po zrealizowaniu przedmiotowego Zadania stwierdzono osiągnięcie planowanych efektów ekologicznych:
-
Efekt bezpośredni - realizacja celu głównego „Programu Żuławskiego – 2030” poprzez cele szczegółowe:
- poprawę rozpoznania zagrożenia powodziowego i możliwości przeciwdziałania mu, przy wykorzystaniu najlepszych dostępnych technologii i narzędzi oraz godnie z wymaganiami prawodawstwa wspólnotowego i krajowego,
- zwiększenie znaczenia „naturalnych” metod ochrony przeciwpowodziowej,
- zwiększenie świadomości społeczności lokalnych oraz przedstawicieli administracji i instytucji w zakresie zagrożenia powodziowego i przeciwdziałania jego występowaniu,
- poprawę struktur organizacyjnych ochrony przeciwpowodziowej i zarzadzania ryzykiem powodziowym na szczeblu regionalnym i lokalnym,
- przebudowę, odbudowę i budowę przeciwpowodziowych urządzeń technicznych.
- Efekt pośredni – edukacyjno-informacyjny polegający na dotarciu z założeniami „Programu Żuławskiego – 2030” do szerokiego grona odbiorców, m.in. jednostki sektora finansów publicznych, organizacji pozarządowych oraz społeczeństwa. Treść Programu obejmuje: przesłanki, cele, priorytety, instrumenty i system jego realizacji, diagnozę stanu i kierunki rozwoju obszaru objętego Programem pod względem ochrony przeciwpowodziowej, wstępny harmonogram rzeczowo-finansowy Programu, metody monitorowania i ocenę skuteczności realizacji Programu.