Tytuł projektu:
„Hydromorfologiczne uwarunkowania lodołamania na Wiśle od stopnia wodnego we Włocławku do ujścia, z uwzględnieniem sezonu zimowego 2011/2012”.
Przedmiot projektu:
1. Opracowanie eksperckie pt. „Hydromorfologiczne uwarunkowania lodołamania na Wiśle od stopnia wodnego we Włocławku do ujścia, z uwzględnieniem sezonu zimowego 2011/2012”.
2. Wydanie w/w opracowania w formie publikacji książkowej/albumowej wraz z kolorowym atlasem form zlodzenia.
3. Przygotowanie mobilnej wystawy fotograficznej dotyczącej lodołamania na Żuławach i w Regionie Wodnym Dolnej Wisły, które miało miejsce w sezonie zimowym 2011/2012 r. i zostało zlecone przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Wykonanie przedmiotowego zadania ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz administracji o zagrożeniu powodziowym oraz roli lodołamania i konieczności utrzymania stałej zimowej ochrony lodowej, poprzez przekaz informacji o zjawiskach lodowych na rzece Wiśle, zagrożeniach powodziowych wywołanych rozwojem tych zjawisk oraz sposobach zapobiegania (prowadzeniu akcji lodowej). Mobilna wystawa fotograficzna ma cel edukacyjny. Składa się z 4 przestawnych paneli (2x4) z 16 szesnastoma obrazami dotyczącymi tematyki tworzenia się i likwidacji zatorów lodowych, stanowi dopełnienie publikacji książkowej o tym samym tytule. Taki układ wystawy pozwala na jej przemieszczanie i lokalizowanie w obiektach administracji publicznej oraz w szkołach na terenie Żuław i pozostałego Regionu Wodnego Dolnej Wisły.
Publikacja książkowa służyły jako materiał informacyjno-edukacyjny rozdawany przy okazji spotkań, seminariów i konferencji związanych z tematyką zabezpieczenia w czasie sezonu lodowego.
Publikacja książkowa ( o objętości 100 stron) zawiera:
- Rejony operacyjne ochrony przeciwpowodziowej
- Charakterystykę hydrologiczną
- Zlodzenie Dolnej Wisły
- Monitoring zagrożenia zatorowego
- Odcinki zatorowe
- Lodołamanie – historia, metodyka, problemy
- Przebieg zlodzenia i akcja lodołamania zimą 2011/2012
- Koncepcję rozwoju systemu ochrony przed powodziami zatorowymi
- Podsumowanie
- Bibliografia i internetowe źródła danych
- Atlas form zlodzenia rzek nizinnych