Zadania projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku"
Celem zadań Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach projetu było zapobieganie powstawaniu powodzi zatorowych o zasięgu regionalnym poprzez zapewnienie swobodnego odpływu wód, spływu lodu oraz zapewnienie odpowiednich głębokości dla pracy lodołamaczy w ujściu Wisły i w jej korycie oraz zabezpieczenie wałów przed podmyciem przez nurt rzeki w miejscach gdzie stopa wałów znajduje się blisko brzegu rzeki.
Na Projekt "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku" składało się sześć zadań:
1. Przebudowa ujścia Wisły
2. Odbudowa ostróg na rzece Wiśle
3. Przebudowa koryta rzeki Motława
4. Przebudowa koryta rzeki Wąska
5. Przebudowa koryta rzeki Dzierzgoń
6. System monitoringu ryzyka powodziowego [SMoRP] (obejmuje całe Żuławy)
Zadania „Przebudowa ujścia Wisły” i „Odbudowa ostróg na rzece Wiśle”, realizowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, były ze sobą powiązane jak i z zadaniami Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego tj. odbudową lewo - i prawobrzeżnych wałów przeciwpowodziowych na Żuławskim odcinku Wisły.
Zadania „Przebudowa koryta rzeki Motława”, „Przebudowa koryta rzeki Wąska” i „Przebudowa koryta rzeki Dzierzgoń” dotyczą wyprofilowania koryt cieków, aby nadać im właściwe spadki, ukształtowania międzywali oraz niezbędne umocnienia brzegów (głównie odbudowie zniszczonych umocnień brzegowych) wraz z wyprofilowaniem skarp, szczególnie w miejscach gdzie wały przeciwpowodziowe znajdują się blisko brzegu cieku lub wręcz tworzą jego brzeg. W ramach tych zadań nie zmieniono szerokości cieków i ich biegu.
Dla zadań obejmujących roboty budowlane, w ramach procedury oceny oddziaływania na środowisko, opracowane były raporty o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (poza Motławą). Wszystkie te zadania znajdują się w obszarach Natura 2000, w całości lub części albo też w ich pobliżu.
Zadanie "System monitoringu ryzyka powodziowego" nie obejmuje robót budowlanych.