Konferencja, zorganizowana w Toruniu przez PGW Wody Polskie, podsumowała przebudowę wału przeciwpowodziowego na odcinku Sartowice – Nowe w województwie kujawsko – pomorskim.
Wał ten ma za zadanie chronić Nizinę Sartowicko – Nowską przed wezbranymi wodami w Wisły. Ukończona inwestycja była ostatnią z trzech, które w sumie objęły wały na długości 10 km.
Prezentację prowadzi z-ca dyr. Zarządu Zlewni w Toruniu Marian Wilmanowicz.. Fot. PGW Wody POlskie
Uczestnicy konferencji zapoznali się z przebiegiem i efektami inwestycji. Zaprezentowano im uwarunkowania środowiskowe oraz historyczne funkcjonowania wałów na Wiśle Kujawskiej, a w szczególności na odcinku przebudowanym. W konferencji wzięli udział m.in. : prezes Wód Polskich Przemysław Daca, członek zarządu województwa kujawsko – pomorskiego Sławomir Kopyść, dyrektorzy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Zarządu Zlewni w Toruniu.
Od lewej: z-ca dyr. RZGW w Gdańsku Karol Rudomina, prezes wód Polskich Przemysła Daca,
wiceprezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska, dyrektor RZGW w Gdańsku Aleksandra Bodnar,
członek zarządu woj. kuj.-pom. Sławomir Kopyść. Fot. Wody Polskie
Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego, którego jednostka podległa: Kujawsko – Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku, był inwestorem tego zadania. Zarząd Melioracji od stycznia br. wszedł w skład struktur Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Kadra Zarządu Melioracji, która rozpoczęła inwestycję w lipcu zeszłego roku obecnie ją zakończyła już jako pracownicy Wód Polskich, Zarządu Zlewni w Toruniu.
Przebudowany wał znajduje się na lewym brzegu Wisły i chroni 9,5 tys. ha gruntów w gminach Świecie nad Wisłą i Dragacz w powiecie świeckim, zamieszkane przez ponad 4 tys. mieszkańców.
Długość ostatniego wyremontowanego odcinka to 3,5 km. Wysokość wału od 4,5 do 8,2 m.
Projekt był dofinasowany przez Unię Europejską (85 proc.), NFOŚiGW, samorząd województwa kuj-pom i Skarb Państwa.
<Następny artykuł Poprzedni>